Cikkek
Félrepontozott meccsek az UFC-ben: bunda vagy bénázás?
A küzdősport-rajongók számára túlontúl is ismerősek a félrement bírói döntések. Nincs ez másképp a világ legnagyobb MMA-promóciójában, az UFC-ben sem, ahol időről időre előfordulnak hajmeresztő félrepontozások. Mi állhat ezek hátterében, a pontozóbírók inkompetenciája, a pontozási rendszer hiányosságai – vagy esetleg korrupció?
A dzsúdótól a brazil dzsúdzsucuig: hogyan születnek új küzdősportok?
Dzsúdzsucu, dzsúdó és aikidó. Mindhárom egy-egy japán eredetű harcművészetet jelöl – és gyanúsan hasonló ez a három kifejezés. És ott van még akkor az egyre népszerűbb, a modern MMA egyik alapelemének számító brazil dzsúdzsucu vagy jiu-jitsu is. A tisztán látás érdekében érdemes megnézni, hogy pontosan milyen kapcsolatban vannak egymással ezek a küzdősportok, és hogyan alakultak ki?
A teafőzéstől a breakdance-csatákig: a kungfu rövid története Nyugaton
Mi a közös a teafőzésben, a breakdance-ben, illetve a Wu-Tang Clan néven világhírűvé vált hiphopegyüttesben? Akármilyen meglepő, a közös pont nem más, mint a kungfu. Ez a kínai kifejezés ugyanis nem feltétlenül azt jelenti, amit mi Nyugaton értünk rajta – a kungfu másik érdekessége pedig az, hogy sokkal szélesebb körű hatást gyakorolt a 20. és 21. század kultúrájára, mint gondolnánk. Mit jelent a kungfu őshazájában, Kínában, és mit csinált vele a nyugati kultúra?
Életveszélyes, még sincs jobb: fogyasztás az MMA-ban
Szinte minden küzdősportban vannak súlycsoportok. Ahol pedig vannak súlycsoportok, ott bizony a versenyzők nagy része fogyaszt, hogy a lehető legkisebb kategóriában versenyezhessen. A fogyasztás azonban nem játék. Brutálisan megterheli a szervezetet, annyira, hogy már nem egy sportoló belehalt. Úgy néz ki azonban, hogy még sincs jobb megoldás, legalábbis egyelőre. Mennyit és hogyan fogyasztanak a ketrecharcosok, mik a fogyasztás előnyei, illetve veszélyei, és mi a helyzet a ONE FC szervezetben bevezetett, csodamegoldásnak beharangozott hidratációs tesztekkel?
Bikaerős harmatsúly és harmatgyenge nehézsúly: miért van ekkora különbség az UFC divíziói között?
A ketrecharc a többi küzdősporthoz hasonlóan súlycsoportos rendszerben működik. Az MMA-promóciók, például az UFC különféle kategóriái között azonban jelentős különbségek vannak – presztízsben is, ám technikai tudásban még inkább. Melyek a UFC legerősebb és leggyengébb súlycsoportjai, és mi áll a különbségek hátterében?
Specialisták és generalisták: mi működik jobban az MMA-ban?
Az MMA, azaz a kevert harcművészetek többféle sportág elemeiből állnak össze: ezek az állóharc, a birkózás és a jiu-jitsu. És bár a legmagasabb szinten már mindegyikben magas szintű tudásra van szükség, a bunyósok nagy része specialista, azaz egy-két harcelemben sokkal jobb, mint a többiben, és erre épít. Ezzel szemben vannak olyanok, akik nagyjából ugyanazon a szinten vannak az összes harcművészetben, így generalistának tekinthetők. Mik az egyik, illetve a másik stratégia előnyei és hátrányai?
A nagy megsemmisülés – pontosan mi az a „fraud check” az MMA-ban?
Mióta világ a világ, gyakran előfordul, hogy a sportrajongók lelkesedése irreálisan magas elvárásokat támaszt egy-egy sportoló vagy csapat felé. Nem csoda: a sportokat a sokmillió néző érzelmei tartják életben, illetve finanszírozzák, rólunk, emberekről pedig sok mindent el lehet mondani, azt azonban ritkán, hogy racionális lények lennénk. A rajongók sokszor felülbecsülik a kedvenc csapatukban vagy sportolójukban rejlő potenciált, és amikor bekopogtat a realitás, frusztráció és értetlenkedés szokott következni. Az MMA-ban ezt nevezik „fraud check”-nek: de mit is kell érteni pontosan ezen az angol kifejezésen?
Minden idők legjobb bunyósa és az ifjú titán: egy megfutamodás története
Jon Jonest rengetegen minden idők legnagyobb bunyósának tartják. Sohasem veszített a nyolcoldalú ketrecben, és miután félnehézsúlyból felment nehézsúlyba, ott is elhódította a vitathatatlan bajnoki övet. A címmeccs óta azonban úgy tűnik, hogy az öregedő harcos nem vágyik igazán komoly kihívásra, és látványosan kerüli az óriási tehetségnek tartott Tom Aspinallt, az időközi bajnokot. Mindeközben Dana White, a promóció elnöke folyamatosan ódákat zeng róla, hogy ő minden idők legeslegeslegnagyobb bunyósa, ami a jelenlegi helyzet fényében meglehetősen fura. Mi is a helyzet az UFC nehézsúlyú divíziójával?
Zseniális provokáció vagy értelmetlen balhé? Az UFC egyik legérdekesebb botránya
Augusztus 14-én, az UFC 305-ös számú sorszámozott gáláján fog összecsapni egymással Dricus du Plessis, a promóció középsúlyú bajnoka, illetve Israel Adesanya, a korábbi kétszeres bajnok, akit már most minden idők egyik legnagyobb középsúlyújaként emlegetnek. A két bunyós nincs túl jó viszonyban, sőt a kettejük közötti személyes ellentét az egyik legérdekesebb sztori a beefek történetében. Hogyan pattant ki az konfliktus, és vajon félreértett mondatról vagy zseniális marketingfogásról van szó?
Magyarország a 20 000 karatés országa – Interjú Tokaji Norberttel és Oláh Gergővel, a KHSE edzőivel
Tokaji Norbert a Kyokushin karate, a karate legnépszerűbb ágának sikeredzője, a debreceni KHSE Sportegyesület alapítója és vezetője. Oláh Gergő pedig Norbert tanítványa, immár a KHSE oktatója és igazolt versenyzője, aki emellett testnevelőtanári végzettséggel rendelkezik, és a karate mellett személyi edzőként és svédmasszőrként is dolgozik.
Jobb horog: így lettek az UFC gáláiból Trump kampányrendezvényei
Akik nézték az UFC még a nyár elején megrendezett, 302-es sorszámú gáláját, egy érdekes dologra lehettek figyelmesek. Nem csak hogy jelen volt a rendezvényen Donald J. Trump, hanem a korábbi amerikai elnök és jelenlegi elnökjelölt jóval több figyelmet kapott, mint ami egy sportrajongó hírességnek kijárna. Sőt. Azt sem túlzás állítani, hogy Dana White, az UFC elnöke arra használta a sportág által elért nézettséget, hogy jól megtolja Trump kampányát. Mi ennek a finoman szólva sem elegáns húzásnak a háttere, illetve mi jellemzi a sport és a politika viszonyát az Egyesült Államokban?
A favela-negyedből a világ tetejére – a kőkezű brazil állócsillag története
Nagyon ritka, hogy valaki két súlycsoportban is UFC-bajnok legyen. Az szintén különleges eset, hogy valaki úgy nyerje meg az UFC bajnoki övét, hogy előtte már egy másik küzdősportban is a csúcsra ért. Alex Pereira, aki most szombaton védheti meg a UFC félnehézsúlyú bajnoki övét Jirí Procházka ellen, ilyen bunyós. Két súlycsoportban volt kick-box világbajnok, aztán megszerezte előbb a UFC középsúlyú, majd pedig a félnehézsúlyú bajnoki címét is. A 36 éves Pereira karrierje pedig még mindig felívelőben van: lassan ő lesz az UFC legnagyobb sztárja, aki ép ésszel felfoghatatlan magasságokba jutott. És még nincs vége... Honnan jön a világ legkeményebb balhorgáról ismert bunyósa, és miért emlegetik már most a világ egyik valaha volt legjobb küzdősportolójaként?